MOS dnes




 
MORAVSKÝ ORNITOLOGICKÝ SPOLEK – středomoravská pobočka České společnosti ornitologické (MOS) je nevládní nezisková organizace sdružující profesionální i amatérské ornitology, birdwatchery a milovníky ptactva a přírody. Původní MOS vznikl již v roce 1932 jako jedna z prvních organizací zabývajících se výzkumem a ochranou ptactva v tehdejším Československu. Významným mezníkem v historii organizace se stal 1. leden 2005, kdy došlo ke sloučení členské základny MOS s Českou společností ornitologickou.
 
Karel šťastný (předseda ČSO) a Jiří Šafránek (prezident MOS) stvrzují přistoupení MOSu do rodiny ČSO
Karel Šťastný (předseda ČSO) a Jiří Šafránek (prezident MOS) stvrzují přistoupení MOSu do rodiny ČSO; Mikulov 2004
 
 
 
Nahoru
 

Zápis z členské schůze Moravského ornitologického spolku
– středomoravské pobočky České společnosti ornitologické

V sobotu 5. listopadu 2005 se konala členská schůze Moravského ornitologického spolku. Tyto schůze se nově budou svolávat dvakrát za rok. Již tradičním místem pořádání byla budova ORNIS na Bezručově ulici.

V 9:15 hodin přivítal předseda Petr Rejzek všechny přítomné a zahájil schůzi, na níž se sešlo celkem 27 členů a příznivců MOS.

Zdeněk Vermouzek, vedoucí Ornitologické stanice muzea Komenského v Přerově (ORNIS), představil činnost pracoviště a informoval o změnách proběhlých v tomto roce. Ornitologická stanice plánuje zatraktivnění svých sbírek a zvýšení jejich ekovýchovného významu, je vybavena kvalitní počítačovou a promítací technikou a organizuje akce pro školy i širší veřejnost. Podílí se také na monitoringu zájmových druhů ptáků ve SPA Libavá, provádí kontroly na ptačí burze a chystá vánoční strom pro ptactvo.

Nové internetové stránky MOS uvedl Petr Rejzek. Díky off-line prezentaci si mohli přítomní prohlédnout fotografickou i obrazovou galerii a videogalerii, dozvědět se bližší informace o prezidiu, nebo třeba nahlédnout na podrobně zpracovanou anglickou verzi těchto stránek, kterou překládá Adolf Goebel. Také byli pozváni na nejbližší exkurze MOS. Zájemci mají možnost dostávat upoutávky na webové novinky přes e-mail. Nové stránky lze nalézt na http://mos-cso.cz

Na naléhavý problém s trávením ptáků a jiných zvířat poukázal ve svém dalším příspěvku Zdeněk Vermouzek. Problematikou se soustavně zabývá pracovní skupina programu Volná křídla (při ČSO) ve spolupráci s Českomoravskou mysliveckou jednotou. Zájemcům nabídnul možnost zaslat přehled stovek evidovaných případů, kdy došlo k ilegálnímu zabití ptačího jedince (nejen trávením).

O činnosti MOS v průběhu letošního roku poreferoval Petr Rejzek. Středomoravská pobočka měla ke dni konání schůze celkem 202 členů. Ještě jsou však vybízeni především „staří“ členové MOS, aby se přeregistrovali a zůstali u nás. Stále populárnějším se stává OVIS – Ornitologický vzájemně informační servis, jenž má kolem 270 odběratelů. Jeho moderátorem je Jaroslav Zámečník. Velkým úkolem bylo vytvoření nových internetových stránek, o které se stará čtyřčlenná redakční rada. Na projektech a akcích pro veřejnost jsme letos spolupracovali s Prechezou a.s., Ornitologickou stanicí Muzea Komenského v Přerově, ZO ČSOP VIA Hulín, Lipkou – školským zařízením pro environmentální vzdělávání v Brně, Zoologickou zahradou na Svatém Kopečku a CHKO Litovelské Pomoraví. Na naši činnost významně přispělo také Město Přerov.


O exkurzích MOS s velkým ohlasem u veřejnosti nám podrobněji vyprávěl Adolf Goebel. Letos jsme organizovali exkurze k Vítání ptačího zpěvu, Evropskému festivalu ptactva a další ornitologické vycházky na tyto lokality: Tovačovská jezera, Záhlinické rybníky, Chomoutovské jezero a Hostýnské vrchy. Výjimečná byla akce v Zoo Olomouc, kam přišel rekordní počet návštěvníků – 646. MOS také připravil dvě odborné exkurze pro Středoškolský ochranářsko-přírodovědný klub SOPKa (při Lipce, Brno).

Tiskové zprávy vydávané MOS stojí za desítkami novinových článků, rozhlasovými i televizními reportážemi. Jsou nedílnou součástí propagace ochrany ptactva. Také s nimi nás seznámil Adolf Goebel.

Mezi naše ochranářské projekty patří Pozemky pro ptáky a vykoupení mokřadu Bašňov, stejně jako ochrana ptáků před prosklenými stěnami. Jiří Šafránek nám přiblížil nejnovější zkušenosti při ochraně zateplených fasád domů před strakapoudy. Na toto téma se pak rozpoutala zajímavá diskuse.

O časopisech Ptáci kolem nás (PKN) a Zprávách MOS informoval Adolf Goebel. PKN se stane nepravidelným informačním občasníkem (zpožděné poslední tradiční číslo 4/2004 bude brzy rozesláno) a bude vydáváno jen v jednoduché formě. Zprávy MOS bude vydávat ORNIS, novým šéfredaktorem je Radim Kočvara. Členové a příznivci byli vyzváni k zasílání vhodných příspěvků jak pro „nový“ Ptačí svět vydávaný ČSO od příštího roku, tak i pro Zprávy MOS. Ty je možno posílat přímo redakcím, popř. je možno je jednoduše předat i prostřednictvím MOSu, protože Adolf Goebel je v redakčních radách obou časopisů.

Delegát výboru ČSO Josef Chytil nás ve svém vstupu podrobně seznámil s děním v ČSO a poukázal na některé novinky. Časopis Ptačí svět bude mít od příštího roku novou (barevnou) podobu. V roce 2006 oslaví ČSO své 80. výročí založení a s tím bude souviset řada doprovodných akcí. V kanceláři ČSO dochází k větším personálním změnám a přichází nové posily. Mění se výše členských příspěvků – 500 Kč (studenti 300,-). Blíží se volby do výboru a revizní komise ČSO, hledají se kandidáti. Ptákem roku 2006 bude orel mořský (Haliaeetus albicilla).

K účasti na Mezinárodním sčítání vodních ptáků v ČR nás pozvali manželé Musilovi. Tento projekt významně pomáhá celoevropské ochraně ptactva. Právě střední Morava má řadu oblastí nepokrytých sčitateli. Nejbližší termín sčítání je 14. a 15. ledna 2006. Přehled neobsazených úseků pro sčítání s možností přihlásit se je na webové stránce http://www.iwccz.wz.cz

V závěru schůze byl čas na velmi atraktivní část programu, a to sestřih ornitologických videí od autorů Adolfa Goebela a Miroslava Krále. Opět jsme měli možnost vidět opravdu unikátní a především krásné záběry.

Tečkou za všemi příspěvky bylo slavnostní podepsání dohody mezi MOS a ČSO předsedou pobočky.

Poděkování patří všem účastníkům schůze (členům i příznivcům), autorům jednotlivých zajímavých příspěvků, ORNIS za příjemné prostředí a prvotřídní techniku a také dobrovolníkům, kteří zajišťovali občerstvení. Příští členská schůze MOS se bude konat v sobotu 25. února 2006, opět v budově ORNIS od 9 hodin. Jste srdečně zváni!

Zapsali: Petr Rejzek (předseda) a Adolf Goebel (jednatel)

 
 
 
Nahoru

 

Zápis z členské schůze MOS smp ČSO dne 25. února 2006
konané v ORNIS (Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově)

V 9.00 zahájil Petr Rejzek (předseda) jarní členskou schůzi a seznámil přítomné s programem.

V prvním příspěvku Radim Kočvara (ornitolog ORNIS) prezentoval význam ornitologických sbírek a v přehledu muzeí ČR poukázal na jejich nejzajímavější části (např. bohatá sbírka kolibříků v muzeu v Čáslavi). Navázal Zdeněk Vermouzek (vedoucí ORNIS) s možnostmi využití sbírek a dalšími metodami sběru dat - v souladu s ochranářskými principy. Poukázal také na význam muzeí v poznávání a ochraně místní přírody.

K vytvoření patronátní skupiny pro Ptačí oblast Hostýnské vrchy vyzval Zdeněk Vermouzek. Zapojí se tito naši členové: Zdeněk Vermouzek, Jiří Polčák, Pavel Šálek, Zdeněk Kratochvíl, Jaroslav Zámečník, Miroslav Smolka, Tomáš Koutný (není člen). Adolf Goebel (jednatel) poukázal na nutnost nepoužívat při propagaci anglickou zkratku pro ptačí oblasti (SPA), ale zaměřit se na přiblížení veřejnosti českými slovy. Jiří Šafránek (místopředseda) informoval, že Krajský úřad Olomouckého kraje vymezil pro Naturu 2000 jedno pracovní místo. Zdeněk Vermouzek nakonec upozornil přítomné na výstavu ve Městě Libavá, která je věnována přírodě Ptačí oblasti Libavá.

Jiří Šafránek seznámil členskou schůzi MOS smp ČSO s problematikou Tyršova mostu z pohledu ochrany ptactva a se všemi variantami mostu, vč. historické repliky. Následně členové odsouhlasili oficiální stanovisko středomoravské pobočky ČSO, které nedoporučuje stavbu mostu podle návrhu č. 7 s lanovou konstrukcí. Tato varianta by podle studie ORNIS mohla způsobit usmrcení či vážná poranění desítek až stovek vodních ptáků za rok. Problém je o to vážnější, že místo realizace mostu se nachází v bezprostřední blízkosti jednoho z nejvýznamnějších zimovišť vodních ptáků na střední Moravě, na soutoku Bečvy a Strhance. Podporujeme jakoukoli jinou variantu mostu, která bude bezpečná pro lidi i vodní ptactvo. Členská schůze pověřuje prezidium MOS smp ČSO, aby jednalo podle tohoto usnesení.

Zdeněk Vermouzek přinesl nejnovější informace o ptačí chřipce a doporučeních, které by měli ornitologové dodržovat.

Následovala přestávka spojená s půjčováním literatury z knihovny ORNIS a připravené občerstvení.

Petr Rejzek shrnul činnost spolku v roce 2005 a poděkoval všem spolupracujícím subjektům. Výroční zpráva je přílohou tohoto zápisu.

Delegát ČSO Josef Chytil informoval o proběhlých personálních změnách v sekretariátu, stěhování kanceláře a blížících se volbách do výboru ČSO. Kandidáti MOS do nového výboru jsou Jiří Šafránek a Josef Chytil.

Adolf Goebel pozval členy, příznivce a širokou veřejnost na připravované exkurze spojené především se svátkem Vítání ptačího zpěvu a Evropským festivalem ptactva. Aktuální informace lze nalézt na www stránkách spolku (www.mos-cso.cz) nebo v OVIS (ovis@medialine.cz).

Na členské schůzi Petr Rejzek podepsal Smlouvu o poskytování služeb webhostingu, která zajišťuje vyšší spolehlivost chodu www stránek (s kapacitou 300 MB) a webmailů (s kapacitou 100 MB pro až 50 e-mailových schránek). Necelý měsíc již vše funguje na profiserveru a návštěvníci www stránek MOSu si přechodu na jiné servery mohli povšimnout jen v podobě jejich rychlejšího načítání.

Poslední částí programu bylo tradiční promítání ornitologických videí autorů Miroslava Krále (poutavé záběry z okolí bydliště) Adolfa Goebela (zajímavá pozorování ze střední Moravy od podzimní schůze) a Pavla Vojtěchovského (z expedice do severní Evropy a Maďarska).

V závěru Petr Rejzek poděkoval všem přítomným za účast na schůzi a ORNIS za příjemné zázemí, pomoc s občerstvením a kvalitní promítací techniku.

Zapsal: Petr Rejzek
 
 
 
Nahoru

 

Zápis z členské schůze Moravského ornitologického spolku
smp ČSO

V neděli 8. října 2006 se konala členská schůze Moravského ornitologického spolku. Schůze navázala na Světový festival ptactva „Záhlinické rybníky“, jehož se zúčastnilo více než 120 velkých i malých pozorovatelů. Ze zajímavějších druhů byli pozorováni: orel mořský, raroh velký, potápka malá, potápka roháč, lžičák pestrý, polák velký, čírka obecná, volavka bílá, jespák obecný, kormorán velký a další opeřenci.

Schůze byla zahájena ve 14.00 hodin v hostinci U Čápa v Záhlinicích. Předseda pobočky Petr Rejzek přivítal přítomné, představil program a předal slovo přednášejícím.

Pavel Šálek pohovořil o situaci na mokřadu Bašňov (okr. Kroměříž). Poslední 3 roky je dostatek vody a část plochy je trvale pod hladinou. Letošní hnízdní období bylo obzvláště úspěšné (zahnízdili např. pochopové a labutě). Mokřad je v zájmu MOS v rámci projektu Pozemky pro ptáky. Hledá se východisko ze stávající situace: potřebujeme člověka, který se bude zabývat výkupem pozemků; zvažujeme možnost získat finanční příspěvek od MŽP na biologický průzkum a monitoring.

Zdeněk Vermouzek nás seznámil s problematikou trávení (nejen) orlů karbofuranem. Zodpověděl řadu dotazů a upozornil na novou webovou stránku www.karbofuran.cz.

Adolf Goebel povyprávěl nad fotografiemi a u videa o British Birdwatching Fair 2006 („Ptačí veletrh“), který proběhnul letos v Anglii, a kde propagoval dalekohledy Meopta, region Přerovsko a činnost MOS smp ČSO. British Birdwatching Fair 2006 se konal na okraji Rutland Water Nature Reserve (přírodní rezervace), s jejíž avifaunou a ochranářským managementem nás také seznámil. Jeho misi sponzorovala společnost Meopta a Město Přerov.

Zdeněk Vermouzek v přestávce nabídnul ornitologickou literaturu. Účastníci si zakoupili několik titulů.

Pavel Šálek promítnul pozoruhodné (nejen) ornitologické záběry z Korsiky, které nás provedly přírodou tohoto středomořského ostrova.

Schůze byla zakončena v 17.00 hodin.

Děkujeme personálu hostince U Čápa za poskytnutí prostor sálu a za občerstvení, přednášejícím na schůzi, Zdeňku Vermouzkovi (ORNIS v Přerově) a ZO ČSOP Via Hulín za poskytnutí promítací techniky a také všem účastníkům exkurze (vedl Pavel Šálek a Zdeněk Vermouzek) a členské schůze. Velmi nám pomohli ornitologové, kteří umožnili (prostřednictvím svých stativových dalekohledů) nahlédnout do ptačí říše všem účastníkům početné exkurze. Zvláštní poděkování patří Jirkovi Šafránkovi (místopředseda MOS) a Pavlu Šálkovi (člen prezidia) za myšlenku propojit festival se schůzí a za celkovou přípravu a propagaci akce. Přítomných na schůzi bylo 26 členů a příznivců MOS smp ČSO.

Zapsal: Petr Rejzek (předseda)

autor Richard Gadas autor Vladimír Tupý autor Richard Gadas
  autor Richard Gadas  
 
 
 
Nahoru

 

Zápis z výroční členské schůze MOS smp ČSO,
konané dne 24. února 2007 v Přerově

Údaj o počtu účastníků:
podle prezenční listiny 37 členů, 6 nečlenů

Svou absenci omluvili: prof. Ing. Stanislav Bureš, CSc., Ing. Jiří Šírek, Jaroslav Koleček.

Průběh schůze:
Předseda prezidia Moravského ornitologického spolku - středomoravské pobočky České společnosti ornitologické (dále jen MOS) – Mgr. Petr Rejzek uvítal přítomné členy MOSu a jeho příznivce a tajemníka ČSO Mgr. Lukáše Viktoru. Následně navrhl členské schůzi program, se kterým schůze vyslovila souhlas.

Co nového na ORNIS
Z. Vermouzek informoval o proběhlých úpravách na ORNISu a připravovaných akcích a projektech. Informoval o možnostech výpůjček z knihovny ORNIS – některé přírůstky byly vystaveny a bylo možné si je přímo zapůjčit. Vyzval rovněž členy a příznivce, aby pomohli při budování záchytné stanice pro hendikepované živočichy, která na ORNIS letos vznikne. O aktuálních potřebách pomoci budou členové informováni prostřednictvím webových stránek a OVISu.

První rok monitoringu IBA/SPA Hostýnské vrchy
Z. Vermouzek informoval o složení týmu (Zdeněk Vermouzek, Zdeněk Kratochvíl, Jiří Polčák, David Lučan, Jaroslav Zámečník, Radim Kočvara), který zabezpečoval monitoring a výsledcích monitoringu čápa černého a včelojeda lesního. Nabídl zapojení i dalším případným zájemcům. Monitoring by měl být letos zaměřen na lejska malého a strakapouda bělohřbetého. L. Viktora informoval, že se podařilo zajistit potřebné finanční prostředky na akci i v roce 2007.

MOS v roce 2006
Podrobnou zprávu přednesl Petr Rejzek, který zároveň poděkoval prezidiu a aktivním členům za spolupráci v uplynulém funkčním období. Zmínil se o správních řízeních. V této souvislosti informoval Jiří Šafránek o úspěšném završení kampaně proti výstavbě nového Tyršova mostu s lanovými závěsy. Tato varianta definitivně padla a bude postaven most běžné konstrukce, který nebude přinášet žádná zvýšená rizika pro ptactvo. Úspěšně probíhala i osvětová kampaň „Operace RORÝS!“. V této souvislosti byli přítomni požádáni, aby hlásili hnízdiště na budovách (Odbor životního prostředí Krajského úřadu, MOS), aby se předešlo jejich ničení při rekonstrukcích a zateplování. Adolf Goebel stručně informoval o účasti na British Birdwatching Fair 2006, kde MOS propagoval Přerov a svoji spolupráci s výrobcem dalekohledů, Meoptou a pochopitelně také český birdwatching. Akci sponzorovalo statutární město Přerov a Meopta. Byla podána informace o průzkumech, které MOS realizoval pro statutární město Přerov (park Michalov) a Prechezu a.s. (pomoc při tvorbě Zelené zprávy a průzkum odkaliště a rekultivovaných skládek) a které přinášejí prostředky na provoz MOSu. Jiří Šafránek informoval o tiskových zprávách MOS (celkem 19), vystoupeních členů v mediích a poskytnutých rozhovorech pro tisk. MOS je vyhledávaným partnerem a nad využívanými tiskovými zprávami již převažují články a reportáže, kdy byl MOS kontaktován na základě iniciativy médií. Dobrou propagací jsou také webové stránky MOS.

Hospodaření MOS
Předběžnou informaci podal Jiří Šafránek. Do hospodaření budou zahrnuty i příjmy z příspěvků za členy od ČSO a další dosud nezpracované informace.

OVIS
Jaroslav Zámečník informoval o současném stavu, plánovaných vylepšeních a úpravách této populární služby pro ornitology i zájemce z řad veřejnosti a úřadů. K 1.1. 2007 měl OVIS 310 odběratelů.

Pozvánka na akce připravované v roce 2007
Adolf Goebel informoval o akcích připravených pro rok 2007, rok 75. výročí založení MOSu. Ty zahrnují jak obvyklé akce (vítání ptačího zpěvu, Evropský festival ptactva, exkurze), tak i další pořádané ve spolupráci s jinými organizacemi. Významnou akcí bude slavnostní setkání k 75. výročí založení MOSu v tovačovském kině, které proběhne v den konání Evropského festivalu ptactva a bude doplněno exkurzí. Rozpis akcí bude upřesňován a aktualizován, bude rozeslán prostřednictvím OVISu, umístěn na webu a dán k dispozici Ptačímu světu, Spolkovým zprávám ČSO a jednotlivé akce budou v předstihu popularizovány v médiích.

Informace ČSO
Lukáš Viktora pozdravil přítomné za ČSO a informoval o získaných grantech pro Ptačí svět, IBA i připravovaných akcích ČSO – Členové členům 2007, členská exkurze, vítání Ptačího zpěvu, „Slavičí noc“, Evropský festival ptactva apod. Zároveň bylo umožněno zájemcům uhradit členské příspěvky, předplatit si časopis Silvia atd.

Volby nového prezidia MOS
Jiří Šafránek seznámil členy s návrhem kandidátky a požádal o další návrhy z pléna. Informoval, že Petr Rejzek se rozhodl pro zaneprázdnění nekandidovat na funkci předsedy a Michal Vinkler z důvodu trvalého pobytu mimo Moravu a studijního vytížení na členství v prezídiu. Dále informoval, že se nepodařilo najít kandidáta na funkci hospodáře, která byla neobsazena i v minulém období, kdy příslušnou činnost vykonávalo prezidium. Z tohoto důvodu se předpokládá stejný model i v dalším období. Potom přednesl návrh kandidátky:

Ing. Josef Trubač – předseda
Jiří Šafránek – místopředseda
Ing. Adolf Goebel, Ph.D. – jednatel

Členové prezídia (abecedně):
Prof. Ing. Stanislav Bureš, CSc.
Lubomír Doupal
Jaroslav Koleček
Ing. Ivo Machar, Ph.D.
Jiří Polčák
Mgr. Petr Rejzek
Pavel Šálek
Ing. Jiří Šírek
Jaroslav Zámečník
Ing. Karel Zvářal

Na základě hlasování rozhodli členové, že o prezídiu budou hlasovat jako o celku. Jeho složení bylo schváleno jednomyslně.

Diskuse Vzhledem k tomu, že diskuse probíhala bezprostředně při projednávaní jednotlivých bodů, nebyly již další připomínky ani příspěvky.

Videoprojekce To „nej“ z ornitologických záběrů 2006 – A. Goebel,
Expedice do Rumunska – P. Vojtěchovský, L. Doupal
Přednáška s prezentací „Madagaskar“ – M. Vinkler

Po vyčerpání programu Jiří Šafránek poděkoval přítomným za účast a schůzi ukončil.

Zapsal: Adolf Goebel – jednatel MOS

zleva tajemník ČSO, předseda a místopředseda MOS zleva jednatel, členové prezidia a člen MOS zaplněný sál ORNIS
 
 
 
Nahoru